
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 33 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4478 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 8796
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47534
Ext.Price$0.47534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47534 | $0.47534 |
| 10 | $0.22741 | $2.27410 |
| 50 | $0.21511 | $10.75550 |
| 100 | $0.20347 | $20.34700 |
| 500 | $0.17099 | $85.49500 |
| 1000 | $0.15987 | $159.87000 |
| 3000 | $0.14482 | $434.46000 |
| 5000 | $0.13118 | $655.90000 |
| 10000 | $0.11883 | $1188.30000 |
